Źródło: Ford
Bagażniki dachowe to przydatny dodatek do samochodu. Pozwala on uzbroić dach w szereg rozwiązań pozwalających na przewożenie różnych ładunków. Jak wybrać taki bagażnik, ile może wynieść ciężar ładunku i jak go załadować, aby nie zapłacić mandatu?
Decydując się na taki transport warto pamiętać o przepisach związanych przewożeniem ładunku: Art. 61. Prawo o ruchu drogowym Dz. U. 2022.0.988 – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997.
Przepisy obligują prowadzącego pojazd między innymi do zadbania o to, aby ładunek nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Warto przy tym pamiętać o nośności dachu – maksymalny ciężar przewożonego na nim ładunku najczęściej wskazany jest w instrukcji obsługi.
Bagażnik dachowy nie jest również sposobem na przewożenie ponadgabarytowych ładunków. Co to oznacza? Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m, a ładunek nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m i z przodu na odległość większą niż 0,5 metra (i większą niż 1,5 m od siedzenia kierującego) – licząc od obrysu pojazdu. Wystające poza obrys pojazdu przedmioty należy oznaczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami – np. z tyłu czerwoną chorągiewką, a z przodu pomarańczową.
Prawo o ruchu drogowym mówi ponadto, że przewożone rzeczy nie mogą naruszać stateczności pojazdu, utrudniać kierowania i nie mogą ograniczać widoczności drogi. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z przewożeniem ładunku może prowadzić do mandatu.
Wśród akcesoriów, które można montować na bagażniku dachowym, jest kosz bagażowy. Odporny na eksploatację w trudnych warunkach polecany jest do przewozu nieporęcznych ładunków.
Bagażnik dachowy można wykorzystać praktycznie pod każdym względem. Dodatkowo istnieje szereg akcesoriów – np. taśmy montażowe, zestawy ograniczników, czy uchwyty do przewożenia drabiny, które czynią tę konstrukcję praktycznym i uniwersalnym elementem. (red)
Źródło: Ford